home Binance Kripto Paralar LiteCoin (LTC) Nedir? LiteCoin Nasıl Alınır?

LiteCoin (LTC) Nedir? LiteCoin Nasıl Alınır?

Alternatif coin arayışında olanların radarındaki bir diğer isim olan Litecoin (LTC) Nedir ve Nasıl Alınır?

Teknik detaylarına bakıldığında Bitcoin ile neredeyse aynı olan Litecoin (LTC) nedir? Şu anki güçlü konumunu 2011 yılındaki erken çıkışına borçlu olan LTC, açık kaynak projesi altı altında MIT/X11 lisanslı ile piyasaya sürülmüş altcoin idi. Bitcoin ile teknik olarak neredeyse aynı olsa da temelde bir takım bazı farklılıkları bulunur. Örneğin Bitcoin 10 dakika aralıklarla blok işlemesi yaparken, Litecoin için bu süre 2.5 dakikadır. Bu da Bitcoin’den 4 kat daha hızlı olduğu manasına gelir. Ayrıca daha esnek bir belleğe sabit olması da avantajları arasında sıralanabilir. Başlarda ödeme modellemesinin Bitcoin ile çok benzer olacağı görüşleri öne çıkmış olsa da şu anda temelde birçok farklılıkları bulunmakta.

Proof-of-Work adı verilen bir algoritma ile desteklenen Litecoin (LTC), Bitcoin protokolüne değişiklikler yaparak alternatif oluşturmayı hedefleyerek piyasaya sürülmüştü. Proof-of-Work adı verilen bu algoritma, blokları doğrulamak üzere tasarlanmıştır. Ölçeklenebilirliği engellemeyen değişiklik, ASIC (Özel Tümleşik Devreler) denilen özel donanımları destekleyerek ekonomik teşviki azaltmayı amaçlar. Bu başlangıçta ASIC madenciliğini engellemiş olsa da yeni makineler GPU madenciliğinden daha performanslı olmuş ve LTC madencilik faaliyetlerinin çoğunun ASIC makineleri (örneğin Antminer L3 +) tarafından yürütülmesine yol açmıştır.

Litecon’in 2.5 dakikalık blok süresi, toplamda 84 milyon arza sahip olmasını sağlar. Kısa blok süresi orphaned blokların da armasını sağlar. 84 milyonluk arz ve 2.5 dakikalık süresine ek olarak Bitcoin parametrelerinin büyük ölçüde sabit kalması da yükselişine destek sağladı. Litecoin para birimi, Merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesini destekleyen halka açık blockchain altyapılarının aksine,smart contracts adı verilen akıllı sözleşmeleri desteklemez ve yalnızca para birimi olarak kullanılır.

Sonuç itibariyle Litecoin (LTC) de diğer kripto para birimleri gibi merkezi bir hükümete veya bankaya bağlı olmayan, madencilik adı verilen prosedüre sahiptir. Çoğu kripto para madenciliği için Dell Inspiron’unuzdaki merkezi işlem birimi, görevi tamamlamak için yeterince hızlı değildir. Bu da bizim Litecoin’i öne çıkaran hususlardan biri olduğunu anlamamızı sağlıyor. Diğer kripto para birimlerinin yapabildiğinden daha fazla kullanıma hazır madencilik yapmayı sağlaması, coin yatırımcısının kazanma şansını arttırıyor.

Litecoin (LTC) nasıl alınır? Kripto para uygulaması denince dünya genelinde akla ilk gelen platform olan Binance, işlemlerinizi istediğiniz her an anlık ve güvenle yapabilmenizi sağlar. Alım satım işlemlerinizin gerçek para ile yapıldığını göz önüne bulundurduğunuz güvenlik en dikkat etmeniz gereken şeylerin başında geliyor. Binance, yatırımcılarının hesaplarını ve kazançlarını güvende tutmalarını sağlayan ve global anlamda en memnun kullanıcı kitlesine sahip uygulamalar arasında liderdir. Hemen Litecoin almak ve işlem yapmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

One thought on “LiteCoin (LTC) Nedir? LiteCoin Nasıl Alınır?

  1. Arkadaşlar eğer LTC almayı düşünüyorsanız bu dönemlerde fiyatı çok iyi. Kripto borsalarında çok ciddi bir düşüş var, her coinin fiyatı şu an dipte. Yeni yeni toparlanmaya başlıyor ama bu toparlanma her geçen gün çok daha hızlı hale gelecek.
    Eğer coin almayı planlıyorsanız ve özellikle uzun vadeli yatırım gibi bir hedefiniz varsa şimdi aldınız aldınız yoksa uzun süre beklemek zorunda kalırsınız. Ben ciddi oranda nakit parayı Binance’ye yatırdım, LTC de dahil olmak üzere yüklü alım yaptım. Yatırım tavsiyesi değildir ama göz önünde bulundurmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir