Tezos Coin (XTZ) Nedir? Tezos Coin Nasıl Alınır?

Akıllı sözleşmelere dayalı blok zincirlerinden biri olan ve Bitcoin’in işlevselliğini genişletmek için oluşturulmuş Tezos Coin (XTZ) nedir ve nasıl alınır?

Tezos yapı itibariyle Bitcoin’den çok Ethereum’a benzer ancak temel farkları bulunur. Her şeyden önce yapılacak herhangi bir düzenleme ve güncellemede, token sahiplerinin fikir birliği ile hareket edilir. Mümkün olan en düşük seviyelerde işlem yapar ve sert çatallara yapmaz. Madenciliğe dayalı olan kripto para birimi, Arthur Breitman tarafından geliştirildi ve çok amaçlı bir coin olarak piyasaya sürüldü.

DPoS ve Turing akıllı sözleşmeleri kullanan platformun ana hedefi, ağ değişikliklerini yönetmek için kendini düzelten bir blok zinciri kurmak. ICO’dan 232 milyon dolar toplayarak piyasaya güçlü bir şekilde girdikten sonra umut verici bir arza sahipti. Ancak çok sayıda gecikme ve yasal sorunlar, çeşitli hayal kırıklıklarına sebep olmuştu. Gene de benzersiz bir DPoS (Benzersiz Hisse Kanıtı Mekanizması) sayesinde yeniden toparlanmayı başaran kripto para birimi¸ ayı piyasasında ayakta kalmayı başarabildi. 2019-2020 yılları arasında beklenen istikrarı sağladı ve değeri 3 kat arttı.

Sonuç itibariyle:

  • Tezos (XTZ), Tezzie olarak adlandırılan bir coine bağlıdır.
  • Hisse kanıtı mekanizması ve madenciliğe dayanmaktadır.
  • ICO’su görülmemiş bir başarı göstermiştir.
  • 2019 ve 2020 yıllarında başarı sağladı ancak spekülasyonlardan kurtulamadı.

Tezos, Yunanca akıllı sözleşme manasına gelir ve katılımcıların doğrudan kuralları kontrol etmesine izin veren bu sözleşmeler, temelini oluşturur. Gelişen bir ağ olarak esnek ve çok yönlülüğe odaklanmış, Bitcoin’deki eksiklikleri gidermeyi amaçlanmıştır. Çoğu kripto para biriminden farklı olarak geliştirme ekibine ve madencilik topluluklarına bel bağlaması zafiyet yaratabilse de bugüne kadar iyi bir performans sağlamıştır.

Sahip olduğu akıllı sözleşmeden ve sunduğu nispeten kolay madencilikten ötürü ademi merkeziyetçilikten ziyade demokratik bir yönetime sahiptir. Toplu karar alma mekanizması, piyasada yer alan çoğu kripto para biriminde olmayan özelliktir. Başarılı ICO’sundan sonra yasal sorunlarla uğraşan Tezos, değer kaybetti. Tezos Coin CEO’su Johann Gever ve Arthur Tezos ile Kathleen Breitman telif konusunda sorun yaşayınca, lansman ertelenmişti. Fırlatmanın gecikmesi Tezos’un hukuki sorun yaşamasının nedenlerinden biriydi. Yatırımcılar kayıtsız menkul kıymetler olduğunu iddia ederek bir dizi dava açtılar. Davalar, yatırımcıların ICO’da yaptıkları alımlar için geri ödeme almalarına izin vermeye çalıştı. Ancak Tezos sonunda 2018’de piyasaya sürüldü.

Tüm bu çalkantılardan sonra 2022 yılın başlarında toparlanma eğilimi gösterdi fakat spekülatif söylentilerden kurtulamadı. Fakat Tezos ayı piyasasında ayakta kalmayı başarmış ve yeni zirveleri görebileceğini kanıtlamıştı.

Tezos coin yalnızca güvenliği sağlamak için değil, aynı zamanda dijital varlıklar ve diğer yüksek değerli kullanım durumları için gerekli güvenlik önlemlerini ve kod ayarlamalarını sağlamak için geliştirilmişti ve bugün dünyanın sayılı kripto para birimleri arasında bulunur. Tezos Coin’e yatırım yapmak isteyenler için Tezos Coin (XTZ) nasıl alınır?

Dünyanın en büyük kripto borsası olma özelliğine sahip olan Binance platformu, XTZ Coin dahil tüm kripto paraların alınıp satıldığı bir uygulamadır.

Malta lisanslı ve dünya genelinde yaygın olarak kullanılan tek borsa olma özelliğine sahip Binance, Türkçe desteği ile Türk kullanıcılara da hizmet vermektedir. Günlük 40 milyona yaklaşan kullanıcı sayısı ve geniş ağı ile yatırımcıların güvenli tercihi olan Binance’e üye olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir