Maker Coin (MKR) Nedir? Maker Coin Nasıl Alınır?

Maker Coin (MKR) Nedir ve nasıl alınır? Rune Christensen tarafından yaratılan Maker, Ethereum blok zincirine dayalı, merkezi olmayan finans sitemidir (kısaca DeFi). 2017 yılından beri genişlemeye devam eden geliştirici eki, Maker biriminin arkasındaki itici dinamikleri oluşturuyor.

Stabilcoin adı verilen ve kripto para birimi, dalgalanmadan etkilenmeyen bir sistemde işlem görür. Maker, MKR ve DAI olmak üzere iki farklıbirimine sahiptir. DAI biriminin üretimi için Maker kullanılır ve DAI birimi üzerinde gerçekleşecek arz talep dengesine bağlı düşüş ve yükselmeler, MKR birimine de paralel yansır.  Aralık 2017’de DAI coin USD karşısında 1: 1 sabit bir oranda piyasaya sürüldü. 

Yeni başlayanlar için sabit coin sisteminden kısaca değinmekte fayda var. Kripto para birimlerinin dolar karşılığında bir değerleri vardır. Bu birimler üzerinde gerçekleşen dalgalanmalar, dolar karşısındaki değerini etkiler. Örneğin 1 MKR, 1 Amerikan dolarına eşitken, ertesi günün bunun 2/1 olduğunu düşünün. Şimdi bunun günlük hayata yansıdığını varsayın. Bugün 10 TL’ye aldığınız pirinç, ertesi gün 15 TL bazında yer alır. Stabilcoin bunun önüne geçer ve dolar karşısındaki birim değerini sabit tutar. Yani 1 dolar her zaman 1 MKR’dir. Bu da dalgalanmalardan dolayı oluşan riski ortadan kaldırır. Kripto para biriminin riskli olmasındaki en büyük sebep, bahsi geçen dalgalanmadır. Stablecoin, yatırım yaptığınız kripto paranın Euro, TL, YEN gibi itibari para birimleri karşısında istikrar sağlar.

Maker’ın sahip olduğu bir diğer para birimi olan DAI, USD’ye sabittir. Ethereum zincir sisteminde bulunması, şeffaf ve ademi merkeziyetçiliğe bağlı olduğu anlamına gelir. DAI tokenleri, MarkerDAO platformunda satılır. Maker, merkezi olmayan finans sistemi olmadan önce de popülerdi. DeFi’nin yükselişiyle beraber kripto para da yükselişe geçti.

Maker (MKR) platformunun öne çıkan özelliklerinden biri de yatırımcıların fikirlerine ve oylarına önem veren bir yapıda olmasıdır. Bu, platform üzerinde yapılacak herhangi bir değişim, güncelleme ve geliştirme gibi durumların öncesinde token sahiplerinin oylamalarına sunulması meydana gelir. Bu yüzden yapılacak bir değişim öncesinde MKR yararına olduğu konusunda kullanıcılarını ikna etmeye çabalar. Oylama sonucunda mutabakat geçmezse değişiklik yapılmaz. MKR, sistem üzerinde daha fazla fikir sahibi olabilmesi ve adil oylama yapılabilmesi için çalışmalara devam etmektedir.

Standart bir ERC20 belirteç arayüzüne sahip MKR’nin yanı sıra, DSAuth korumalı darphane ve yazma işlevlerine de sahiptir ve MRK madenciliği yapılamaz. Teminatlı Borç Pozisyonu (CDP), kripto varlıkları ile uğraşırken likidite sağlanmasını mümkün kılar. Buradaki fikir, kripto yatırımcılarına ve tüccarlarına marj ticareti için uygun olan merkezi olmayan bir platform sağlamaktır. Maker platformuyla ilgili bazı benzersiz şeyler, diğer marj ticaret platformlarına kıyasla daha düşük fiyatlar, esneklik ve gelişmiş güvenlik içerir.

Maker Coin (MKR) nasıl alınır? Tüm kripto para birimleri borsalarında olduğu gibi MKR alımı içinde en uygun platform Binancedir. Dünyanın en geniş kullanıcı ağına hizmet veren Binance, herhangi bir platformda yaşaması muhtemel tüm sorunların üstesinden gelmiştir. Kripto para dünyasına profesyonel bir uygulama üzerinden giriş yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

One thought on “Maker Coin (MKR) Nedir? Maker Coin Nasıl Alınır?

  1. Maker Coin son iki aydır stabil yükseliş trendinde. Bu treni yakalayabilirseniz kar edebilirsiniz. İlk aylarda yakalamak çok önemli. Öngörülerime göre bir süre daha böyle devam edecek, sonra kısa süreli bir düşüşle alım fırsatı verecek. O düşüşe denk gelirseniz satmanızı tavsiye etmiyorum, tutun, daha sonra mutlaka yükseliş trendine tekrar girecektir. YTD.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir