Dash Coin (DASH) Yorum Analiz

DASH coin, Bitcoin üzerinde geliştirmeler yaparak piyasaya çıkan bir dijital ödeme aracıdır. Hem ödeme almak hemde ödeme yapmak için bu coin kullanılabilmektedir. En önemli özellikleri hız ve gizlilik olarak gözükmektedir.

DASH geneline baktığımızda şu veriler yorumlama yapmamızı daha da kolaylaştıracaktır.

 • Piyasa değeri 2 milyar doların üzerindedir.
 • 1 Günlük işlem hacmi 1 milyar doların üzerindedir.
 • Piyasada toplamda 10 milyon civarında DASH tokeni bulunurken bu rakam maksimum18.9 milyon tokene kadar çıkabilir.
 • Piyasada en düşük 0.2139$ ile 2014 yılında bulunmuşken en yüksek ise 2017 yılının sonunda 1,642.22$ olarak bulunmuştur.

Piyasada ilk 50 coin arasında bulunan DASH, yatırımcılarına vaat ettikleri şeyler ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Madenciliği hakkında da kısa bilgiler verdikten sonra şu özelliklerini saymak ve sonrasında da yorumlarımıza geçmek istiyorum.

DASH madenciliğinde çıkartılan her 1 tane DASH:

 • %45 oranında madencilere
 • %45 oranında Masternodlara
 • %10 oranında ise ağ geliştirmelerine ayrılmaktadır.

Yani siz madencilik yaptığınızda çıkarttığınız DASH’ın sadece %45’ini alabilirsiniz. Bu durum madenciler için bir hayli büyük handikap niteliği taşımaktadır.

DASH Coin Yorumu

DASH için bu yorumumuzu yazarken fiyatı 200$ üzerinde seyretmektedir. Coin için en önemli direnç noktası 291.5224$ olarak gösterilebilir. Bu rakamı destek olarak alabilecek bir DASH’ın önü açılarak 500$ olan psikolojik sınıra yaklaşmak isteyecektir.

Bunun haricinde aşağı yönlü bir hareket izleyecek olursa eğer o zaman karşısına 219.65$ ve 141.19$ gibi önemli destek noktaları çıkacaktır. Bu destek noktaları ayıların hücumu sonrasında direnç noktasına dönüşürse eğer o zaman işi biraz daha zorlaşacak ve yatırımcısını bir hayli üzecektir.

Bir coinin yükselmesi arkasında birçok farklı neden yatmaktadır. DASH içinde geçerli olacak bu nedenler:

 • Bitcoin cephesinde görülen ani yukarı inişler ve düşüşler
 • Coin bünyesinde gerçekleşen haberler, gelişmeler ve yeni sözleşmeler
 • Dünya basınında kripto paralara yönelik gerçekleşecek olan basın açıklamaları
 • Büyük şirketlerin Bitcoin veya altcoinlere olan ilgisinin artması / azalması

Bu gelişmeler DASH içinde geçerlidir. 200$ civarında tutunmayı başaran DASH, gözünü 250$ direncine çevirecek ve ilk etapta onu destek olarak almak isteyecektir. Burada yatırımcıların psikolojik olarak gördükleri miktarların aşılması son derece önemlidir. Zira yatırımcılar bu eşikler aşıldıkça kendisini coin almaya doğru itecek ve fiyatların hızla artmasını sağlayacaktır. DASH için önce 250$ arkasından gelecek bir 291.5224$ direncinin kırılması ile kısa sürede coin hızlı bir yükselişe ev sahipliği yapabilir.

Bitcoin ve DASH genelinde yapacağınız işlemler için dünyanın en güvenilir borsası olan Binance borsasını tercih edebilirsiniz. Binance, 2017 kurulmuş ve hızla büyüyerek günlük 80 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşmayı başarmıştır. Binance üzerinden alım ve satım işlemleri yapmak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

One thought on “Dash Coin (DASH) Yorum Analiz

 1. Bu Dash Coin yüzümü bir türlü güldürmedi benim. Biraz sabırsız bir yatırımcıyım hemen olsun isterim, ama parayı attığım günden beri %1-2 gibi bir karım var. Zarar etmedim ama beklediğim kadar da hızlı yükselmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir