Cosmos Coin (ATOM) Nedir? ATOM Coin Nasıl Alınır?

Farklı blok zincirleri arasında etkileşim sağlayarak alışveriş edebilme imkânı sağlayan merkezi olmayan kripto para birimi olarak hizmet veren Cosmos Coin’in geliştirilmesi 2017 yılında başlamış ve 2019 yılında başarılı bir ICO ile piyasaya sürülmüştür. Kullanıcılarına sağladığı ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik ile blok zincirleri arasındaki sorunu çözmeye odaklanan Cosmos, konsensüs ve IBC protokolüne dayanır. Cosmos üzerinde inşa edilen blok zincirleri, diğer blok zincirlerle etkileşime girebiliyor. Ana hatlarıyla kısaca bu şekilde anlatabiliriz ancak detaylı bilgi için Cosmos Coin (ATOM) nedir ve nasıl alınır gibi sorulara eğileceğimiz makalemizi okumaya devam edin.

ATOM’un blok zinciri teknolojisi, pazara yeni bir bakış açısı getirmiş ve pazarda güçlü bir yer edinmiştir. Cosmos, coin birimleriyle rekabet etmek yerine hepsini birleştirmeyi ve global dünyadaki yerlerini yaygınlaştırmak için mücadele etmekte. Sahip olduğu protokol kombinasyonları, tüm blok zincirleri arasında bir ağ oluşturmayı amaçlıyor. Geliştiricileri ATOM’un oluşturduğu bu kavramı “Blok Zincirlerinin İnterneti” olarak tanımlamakta. Sistemi daha iyi anlayabilmeniz için şu şekilde anlatabiliriz; blok zincirleri arasında bir bağ olmaması, evrensel anlamda tanınmalarını zorlaştırır. Ayrı blok zincirlerinin birbirleriyle sorunsuz bir şekilde iletişim kurması, işlem yapmasına izin verir ve pazardaki sürtüşmeleri engelleyerek gelişmeleri için olumlu bir itici güç yaratır. Pazarda köprü vazifesi gören çeşitli coinler var ancak Cosmos tüm bunlardan daha fazlasıdır yeni nesil bir teknolojiye sahiptir.

Etkileyici bir şekilde, geliştiriciler Cosmos ekosisteminde bir hafta içinde karmaşık blok zincirleri oluşturabilirler. Buna karşılık, aynı görev 2cd-nesil blok zincirlerini kullanarak haftalar alır. Bu nedenle Cosmos, daha fazla kullanıcı etkileşimi sağlamaya yardımcı olan büyüyen bir Dapp topluluğuna sahipler. Cosmos Coin blok zincirlerinin etkileşimine izin veren akıllı protokolün adı Proof of Stake’dir.  Cosmos çerçevesi, protokolü güvence altına almak için Tendermint tarafından geliştirilen bir Bizans Hata Toleranslı (BFT) fikir birliği algoritmasına sahiptir. 

Proof of Stake, kısaca PoS adı verilen protokol, kripto para birimlerinin blok zinciri ağlarının etkileşime girmesine olanak sağlayan mutabakat algoritmasıdır ve bu sayende stake edilebilirlik sağlar. Yani PoS, pazardaki kripto paraların birbirleriyle çalışamama problemini giderir. Nitekim kripto para birimlerinin birbiri arasındaki etkileşim sorunu, kurumsal işletmelerin uzak durmasına neden oldu. Daha önceden birçok kez dile getirdiğimiz gibi kripto para birimleri ne kadar tanınırsa, gelecekteki yerleri de o kadar gerçek olacaktır. Dolaysıyla Cosmos Coin (ATOM), pazarda rekabetten çok ortak menfaatlere odaklanmıştır. Tamamen özelleştirilebilir platformlar blok zincirleri arası işlemleri kolaylaştırır ve geliştiricilere verileri ve belirteçleri programatik olarak paylaşma şansı sağlar.

Cosmos Coin (ATOM) nasıl alınır? Tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi ATOM alıp satmanın en güvenli platformu Binancedir. Binance, dünyanın en büyük kripto para birimlerinin alınıp satıldığı, tüm para birimleri ile işlem yapabilmenizi sağlayan kurumsal bir yapıya sahiptir. Web sitesi ve mobil uygulamalar ile hizmet veren platformun günlük 30 milyondan fazla ziyaretçisi vardır. Global anlamda kabul görmüştür.

Binance ile güvenli ve hızlı işlem yapmaya başlamak için buraya tıklayabilir ve bir dakika içerisinde üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir