AAVE Coin (AAVE) Nedir? AAVE Coin Nasıl Alınır?

Yerel coin olan LEND ile merkezi olmayan finans (DeFi) anlamında lider olan AAVE, merkezi olmayan açık kaynaklı protokollere erişim izni sağlar. AAVE, Fince hayalet manasına gelir. Londra merkezli şirket, 2018 yılında 16.2 milyon dolar toplayan ICO (ilk coin satış teklifinin kısaltılmışıdır) ile piyasaya açıldı. Peki AAVE Coin (LEND) nedir ve nasıl alınır?

AAVE, LEND veya ETHLend olarak da bilir. Uçtan uca akıllı sözleşmeler sunan Ethereum ağı üzerinde çalışan bir kredi uygulamasıdır ve Ethereum’un blok zincirleri platformuna dayalıdır. Çalışma biçimi kredi veya borç vermeye yarar. Dünyanın en hızlı kredi verme hizmetini gerçekleştirir ve maliyeti en aza indiren çözümlemeler sunar. Ana ürünleri, Ethereum blok zincirinde para piyasaları oluşturmak için açık kaynaklı ve gözetim dışı bir protokol olan Aave Protokolü olarak PayPal, Skrill ve Coinbase gibi sektörlerin açığını kapatır.

Stani Kulechoy ve Jordan Gustave önderliğinde çıkmış, arkasında 18 kişilik çekirdek ekip bulunur. 2020 yılında ortaya çıkan sözleşme, merkezi olmayan P2P denilen kredilendirmeler kullanıcıların Ethereum blok zincirinde kendi merkezi olmayan para piyasalarını oluşturmalarına olanak tanıyan, gözetim dışı bir açık kaynaktır. Bu da mevduat sahiplerinin kripto para birimlerini borç verme havuzlarına yatırarak likidite sağlayarak faizden kazanç elde etmelerine imkân tanır. Bu çalışma biçimi onu tamamen özgün kılan tek özelliği değildir. Asıl onu diğerlerinden ayıran özelliği, Flaş kredi denilen özelliğidir. Bu sayede kullanıcılar, herhangi bir teminat göstermeden hızlı krediler alabilirler. Bu hızlı krediler, tek bir işlemde AAVE Coin rezerv havuzlarından coin ödünç almak için özelleştirilmiş bir akıllı sözleşmeye olanak tanır. İşlem bitmeden likiditenin havuza iade edilmesi şartıyla kredi borçlanması yapılır. Ancak, o zamana kadar geri ödenmezse, işlem tersine çevrilir ve bu sayede rezerv havuzundaki fonların teminatlarını garanti altına alır.

AAVE’yi benzersiz kılan bir diğer özelliği de 2020 yılının mayıs ayında oran yükseltme özelliği sunmasıdır. Faizler içerisinde gerçekleşen bu değilim, coin ödünç alan kişilerin değişken faiz oranları yapması olanağı sunar. Merkezi olmayan birimlerde kullanıcıların sabit oranları tercih edebilme opsiyonu sunar. Sabit oranlar sadece kazanç oranı borçlanma oranının üzerine çıktığında değiştirilebilir.

AAVE, toplam 19 coin içinde hizmet vermektedir. Yani bahsi geçen 19 kripto para biriminde borç mevduatı sağlar. Bu birimler: USDC, TUSD, USDT, BUSD, ETH, BAT, REP, KNC, LINK, MANA, MKR, REP, EN, WBTC, YFI ve ZRZX’tir. Her birimin teminat gerekliliği değişiklik gösterir. En avantajlı faiz oranları Stablecoinler’e aittir. Bunun sebebi, diğer birimlere göre dalgalanma riskinin olmamasıdır çünkü sabit coinler birimlere sabittir.

AAVE Coin (AAVE, LEND) nasıl satın alınır? Tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi AAVE için de en doğru platform Binancedir. Binance, yüzlerce farklı para birimi ile yüzlerce farklı kripto paranın alınabildiği bir platformdur. Haftanın her günü ve her saati sınırsız işlem yapma özgürlüğü ile işlem yapmaya başlamak için buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

One thought on “AAVE Coin (AAVE) Nedir? AAVE Coin Nasıl Alınır?

  1. Bu coinin arkasında yer alan projeler arttıkça değeri de çok ciddi yükselecek. AAVE öyle hafife alınabilecek bir coin değil. Pek çok kişi bunu göz önünde bulundurmuyor, atlıyor ama bu coinin gelişime çok müsait olduğunu görebilirsiniz.
    Bugün fiyatı bana kalırsa olması gerekenin çok altında. Bu fiyatlar böyle sabit kalmaz, artar. Eğer artarsa da tekrar düşmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir