home Binance Kripto Paralar Dash Coin (DASH) Nedir? Dash Nasıl Alınır?

Dash Coin (DASH) Nedir? Dash Nasıl Alınır?

Dash Coin 2014 yılında kurulmuş ve Bitcoin gibi merkezi olmayan bir sisteme sahiptir. Piyasaya sürüldüğünde ismi Darkcoin olsa da sonrasında Digital Cash isminden hareket ile DASH ismini almıştır. Dijital olarak ödeme almak ve ödeme yapmak için kullanılan bir kripto paradır.

Genel olarak bakıldığında DASH, Bitcoin teknolojisi üzerine kurulmuş ve bu anlamda önemli gelişmelere konu olmuştur. Bitcoin’in iyi bir alternatifi olan DASH, BTC teknolojini daha da geliştirmiş ve özellikle gizlilik, işlem hızı gibi konularda daha iyi hale gelmiştir.

DASH Coine sahip olarak elde edeceğiniz avantajlar:

 • Gizlilik konusunda hiçbir endişeniz kalmaz. Çünkü bilinen en güvenli ve gizli coinlerden bir tanesidir.
 • BTC düzeyindeki sorunların çoğunu çözdüğünü iddia eden bu coin aynı zamanda hız konusunda da son derece istikrarlı bir görüntü çizmektedir.
 • DASH, kendisini idare etmek üzere tasarlanmıştır. Bu konuda dışa kapalı bir yapıya sahiptir.

Bu avantajları ile yatırımcılarına göz kırpmaktadır.

DASH Coin Nedir?

DASH, kendi içerisinde yaptığı işlemleri ikiye ayırmaktadır. Bu özellikleri ile de Bitcoin’den ayrılmıştır. Bunlar:

 • InstantSend
 • PrivateSend

Anlık ve özel işlemler olarak ayırdığı bu işlemler sonrasında DASH, kullanıcılarının neye önem verdiğini de anlamak istemektedir. Bu özellikler hem işlemlerin gruplandırılmasını hemde daha rahat çözülebilmesini sağlamaktadır.

DASH, aslında mevcut sistemde bir özerklik kurmak isteyen, bir takım geliştirmeler yaparak yatırımcıyı çekmeye çalışan bir coindir. Mesela Bitcoin için kullanılan Proof Of Strake algoritmasını kendisine uyarlamıştır. Yeni ismi ile DASH coin 11 olan bu algoritma sayesinde istediklerini rahatlıkla yapabilir bir coin olarak karşımıza çıkmıştır.

Dijital ve nakit kelimelerinin baş harflerinden oluşan DASH, yaptığı açıklamalar ve yaptığı gelişimler sonrasında dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Piyasaya çıkar çıkmazda listelendiği pek çok büyük borsa olmasının nedeni bu açıklamaların altında yatmaktadır.

DASH Coin Nasıl Alınır?

Dash madenciliği yapılan bir coindir.  2018 yılından beri yapılan madencilik işlemlerinde:

 • X11 teknolojisi kullanılarak çıkartılmaktadır.
 • Her bir blok ortalama 2,5 dakikada oluşturulmaktadır.
 • Bir blok ödülü 2,66 DASH olarak bilinmektedir.

Bu özellikleri sayesinde isterseniz madencilik faaliyetleri sonucunda elde edebileceğiniz DASH isterseniz de listelendiğinde borsalardan direkt olarak satın alıp yatırım yapabilirsiniz. Önemli para birimlerinden bir tanesi olan DASH Binance gibi pek çok büyük borsada listelenmeyi başarmıştır. DASH satın almak isterseniz ülkemizden Binance borsası üzerinde bir hesap açmanız ve bu hesaba transfer yapmanız gerekmektedir.

Bitcoin ve DASH için yapacağınız tüm işlemleri dünyanın en güvenilir borsası olan Binance üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Binance, 80 milyar dolarlık günlük işlem hacmi ile dünyanın en büyük borsasıdır. Henüz 2017 yılında kurulan Binance üzerinden alım ve satım işlemleri gerçekleştirmek isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

One thought on “Dash Coin (DASH) Nedir? Dash Nasıl Alınır?

 1. Bu coin ile ilgili kimisi uzun vade kimisi kısa vade diyor ama bana kalırsa 2-3 aylık dönemlerde satılıp alınabilecek bir yapıya sahip. Ben Binance uygulaması üzerinden DASH fiyat trendlerini çiziyorum, bu çizgilere göre en tepeye çıktığı anı belirleyip ona uygun şekilde satıyorum. Ardından ilk fırsatta alım yapıyorum.
  Uzun vadede tutmak isteyene tabi yine bir şey diyemem ama bana kalırsa orta vadede en yüksek verimi elde edebileceğiniz bir coin bu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir